Chciałbym, aby projekt #ARRMY rzeczywiście pomagał zawodnikowi w znalezieniu dla siebie drużyny – KubiK o przebiegu #ARRMY 2.0

“Cel? Współpraca z drużyną i wyjazd na lana, którego wygramy” – trener #ARRMY, Marcin “Klusek” Klusek
5 listopada, 2020
Mamy ponad 90% skuteczności w stawianych przez nas ocenach – Fizer o #ARRMY 2.0
14 listopada, 2020

#ARRMY 2.0 działa w najlepsze. Po etapie weryfikacyjnym czas na fazę meczową. O dotychczasowym przebiegu drugiej edycji projektu opowiedział nam główny koordynator, Kuba “KubiK” Kubiak.

Różnice w projektach

– Pierwsza edycja #ARRMY różni się od obecnej pod wieloma względami. Przede wszystkim zmieniony jest cel projektu. Wcześniej wybieraliśmy najlepszych z najlepszych. Najbardziej utalentowani zawodnicy przechodzili do kolejnych etapów, by finalnie podpisać kontrakt z piratami. Teraz naszym zadaniem było dobrać graczy w odpowiednie zespoły, aby grało im się w nich najlepiej. Porównywaliśmy kwestie komunikacyjne, strzeleckie, drużynowe oraz doświadczenie, jakie posiadają gracze. W ten sposób tworzyliśmy najbardziej optymalne składy.

– W tej edycji zawodnicy mieli bardzo dużo pytań. Odpisywaliśmy im na wszystkie wiadomości i oferowaliśmy naszą pomoc. Pojawiały się, np. prośby o wsparcie w szukaniu przeciwnika do meczu sparingowego, prośby o pomoc w ustawieniu serwera do spotkania. Była to niekiedy praca przy podstawowych rzeczach związanych z CS-em, ale po to właśnie jesteśmy.

Tworzenie drużyn i umiejętności zawodników

– Poszczególne drużyny, które stworzyliśmy, dokonały pewnych zmian w swoich składach. Jednak spora część gra w tych samych zespołach, które im dobraliśmy. To dla nas wiele znaczy. Chciałbym, aby projekt #ARRMY rzeczywiście pomagał zawodnikowi w znalezieniu dla siebie drużyny. Dla niektórych marzeniem jest grać w prawdziwej, stałej piątce. Czujemy, że był to dla nas test, który, miejmy nadzieję, zdaliśmy. Chcemy jednak stale zbierać doświadczenie i pomagać takim graczom w przyszłości.

– Wielu graczy ma swoje własne składy i przez to nie chcieli uczestniczyć w naszej inicjatywie. Zakładaliśmy, że zainteresowanie i poziom zawodników, mogłyby się trochę różnić od poprzedniej edycji. Są jednak utalentowane jednostki, którym w przyszłości z chęcią pomożemy w esportowym świecie. Dla najlepszych uczestników oferujemy kontrakty menadżerskie, więc warto pokazać się z dobrej strony.

Ocenianie graczy

– Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy z zawodnikami. Nie chcemy, aby ktoś był niezadowolony. Były osoby, które na temat swoich ocen dyskutowały z nami więcej. Niektórzy przyjmowali weryfikację bez żadnych uwag. Poznanie własnej oceny to na pewno nowość dla graczy. Wcześniej trenerskie spostrzeżenia zostawialiśmy wyłącznie dla siebie. 

– Klucz ocen jest unormowany. Zwracamy uwagę na grę strzelecką, komunikacyjną i drużynową. Te natomiast rozbijamy na kolejne gałęzie. W tym etapie najważniejszym współczynnikiem była gra zespołowa, dzięki której wiedzieliśmy jak grupować poszczególnych zawodników, by grało im się jak najlepiej.

Faza meczowa, czyli czas na nagrody

– W fazie meczowej na zawodników czeka osiem jednodniowych turniejów, przeznaczonych tylko dla członków projektu #ARRMY 2.0. Z każdego turnieju dwie drużyny awansują do rozgrywek finałowych. Mecze będą grane w formacie BO1 i przy pomocy standardowej drabinki, bez spotkania finałowego. Kiedy wyłonimy szesnaście drużyn, stworzymy bardziej zaawanasowaną drabinkę. W fazie finałowej chcielibyśmy rozgrywać mecze BO3 z double elimination, choć nie ukrywamy, że dużo zależy od dostępności naszych graczy.

– Pula nagród to 3500zł w gotówce i kilka tysięcy w usługach, które świadczy projekt #ARRMY. Dla zwycięskiej piątki oferujemy również 30 dni usług trenera, a dla wszystkich drużyn przewidziane są analizy indywidualne. Dodatkowo, zwycięski zespół awansuje do turnieju pokazowego, gdzie czekać będzie główny skład piratesports oraz drużyna Liquid Biceps.

– Po wszystkich zawodach kończy się przygoda w projekcie #ARRMY 2.0. Wówczas będziemy odzywać się do pojedynczych osób, które pokazały się z naprawdę dobrej strony. Będziemy chcieli pomóc im w dalszej karierze i rozwoju. Wesprzemy ich w kwestiach menadżersko-agencyjnych, zaoferujemy im stały kontakt. Jeśli inny członek projektu #ARRMY 2.0 również będzie potrzebować pomocy, może na nas liczyć.